Moškim svetujem, naj jim ne bo nerodno in naj se z nekom pogovorijo ali si poiščejo pomoč, če se znajdejo v duševni stiski.
Jaka
Odločil sem se, da letos ne bom čakal na novoletne zaobljube in bom že novembra naredil nekaj za svoje zdravje... po več kot 10 letih sem 1.11. nehal kadit :-)
Andraž
Pred dvemi leti je moj oče zbolel za rakom na prostati, odkrili so mu ga na preventivnem pregledu in ga uspešno pozdravili, saj je bil na srečo odkrit v zgodnji fazi. Zato bi vse moške spodbudila, da hodijo na preventivne preglede, čeprav nimajo simptomov, saj jih to lahko reši.
Kaja
#MOVEinfo
Movember je mednarodno gibanje za ozaveščanje o zdravju moških, ki se je prvič pojavilo že leta 2003 v Avstraliji in od takrat financiralo že več kot 1320 projektov za zdravje moških po vsem svetu. Simbol gibanja so brki in moški si v znak podpore po vsem svetu novembra množično puščajo rasti brke.
#MOVEinfo
Ime Movember je izpeljano iz besedice »MO« - okrajšave za angleško besedo moustache , ki pomeni brke in besede NOVEMBER.
#MOVEinfo
November je tudi pri nas mesec, namenjen ozaveščanju o zdravju moških s poudarkom na opozarjanju na raka prostate in mod, na duševno zdravje in preprečevanje samomora pri moških.
#MOVEinfo
Rak prostate je med moškimi ena najpogostejših vrst raka.
#MOVEinfo
Rak prostate spada med bolezni z dobrim preživetjem. V zgodnji fazi, omejeni na prostato, ga je mogoče z veliko verjetnostjo popolnoma pozdraviti.
#MOVEinfo
Rak prostate se razvija počasi in v začetni fazi bolezni ni opaziti kliničnih sprememb. Od nastanka bolezni do kliničnih znakov lahko mine 9 do 17 let, do pojava oddaljenih zasevkov pa nadaljnjih 5–7 let.
#MOVEinfo
Za rakom prostate obolevajo predvsem starejši moški. Dobri dve tretjini obolelih moških je starejših od 65 let.
#MOVEinfo
Največji dejavnik tveganja za raka prostate je starost, saj najpogosteje zbolijo moški, ki so starejši od 50 let. Poleg starosti so dejavniki tveganja še prekomerna telesna teža, družinska obremenjenost ter izpostavljenost škodljivim snovem iz okolja.
#MOVEinfo
Za rakom prostate po 50.letu zboli vsak četrti moški, zato bodite pozorni na znake in ob njihovem pojavu čimprej obiščite zdravnika. Poskrbite tudi za redno kontrolo PSA (Prostata Specifični Antigen) v krvi.
#MOVEinfo
Za preventivo proti raku prostatate se moškim priporoča izogibanje nezdravim življenjskim navadam, vzdrževanje primerne telesne teže in izogibanje škodljivim vplivom iz okolja. Za moške po 40. letu je priporočljivo tudi redno spremljanje PSA (Prostata Specifični Antigen) v krvi, saj lahko tako raka prostate odkrijejo v zgodnjih fazah, ko je ozdravitev še mogoča.
#MOVEinfo
Najnovejše medicinske študije, objavljene v reviji Lancet, kažejo, da je v 112 državah sveta rak prostate najpogostejša vrsta raka pri moških in predstavlja kar 15-odstoten delež vseh rakov.
#MOVEinfo
V Sloveniji so med leti 2016 in 2020 vsako leto v povprečju odkrili 1648 novih primerov raka na prostati.
#MOVEinfo
Čeprav je rak mod redek, je najpogostejša vrsta raka pri mladih moških, starih med 20 in 40 let.
#MOVEinfo
Raka na modih je mogoče ozdraviti s kirurškim posegom, kemoterapijo in radioterapijo. Možnost ozdravitve je večja, če je bolezen odkrita zgodaj. S samopregledovanjem lahko prispevate k zgodnejšemu odkritju in boljši ozdravljivosti.
#MOVEinfo
Zdravniki moškim svetujejo redno samopregledovanje mod enkrat mesečno, po možnosti . vedno na isti dan meseca. Le tako boste lahko spoznali normalno obliko in strukturo svojih mod ter hitro prepoznali morebitne spremembe. Najbolje je, da se pregledate med ali po topli kopeli ali tuširanju. Zgodnejše odkritje vodi k boljši ozdravljivosti.
#MOVEinfo
Strokovnjaki opozarjajo, da je vsaka zatrdlina v kateremkoli predelu moda in vsaka sprememba v velikosti moda sumljiva in zahteva pregled pri zdravniku. Prav tako se posvetujte z zdravnikom, če v mošnji ali spodnjem delu trebuha zaznate občutek teže, nelagodja ali bolečine.
#MOVEinfo
V Sloveniji so med leti 2016 in 2020 vsako leto v povprečju odkrili 109 novih primerov raka na modih.
#MOVEinfo
Del ozaveščanja Movembra se nanaša tudi na duševno zdravje moških in preprečevanje samomorov. Samomori so v Sloveniji med moškimi pogostejši kot med ženskami. Lani je zaradi samomora umrlo 358 oseb, od tega kar 295 moških, to je 4,5-krat več kot žensk.
#MOVEinfo
Moški za rakom zbolevajo pogosteje kot ženske, zato je njihovo ozaveščanje in spodbujanje k pozornosti do svojega telesa in zdravja, izjemnega pomena.
Oddaj svoj MOVE navdih