Menu

  • Slovenski oglaševalski festival

  • Pospeševalnik idej, ki se na trgu srečajo s sanjami

NAPREJ

Kreativne ideje zunaj cone udobja

Slovenski oglaševalski festival – SOF je ključni in osrednji dogodek oglaševalske stroke v Sloveniji. Letošnji, 24. po vrsti, bo udeležence med 26. in 27. marcem v Portorožu izzival s sloganom Upaj si!, slovensko oglaševanje in gospodarstvo pa spodbujal, da stopita iz cone udobja. Festival vsako leto predstavi pregled aktualne domače oglaševalske produkcije. V kreativni tekmi izpostavlja drugačne, drzne in navdihujoče zgodbe, hkrati pa opozarja na kakovostno delo in s tem dviguje standarde slovenskega oglaševanja. S kongresnim programom izobražuje in predstavlja marketinške trende. Ne nazadnje pa je SOF vozlišče novih poznanstev in mreža priložnosti za sklepanje novih poslov.

parallax layerparallax layer
parallax layerparallax layer

Upaj si!

Duh časa je gospodarstvo in oglaševanje postavil v zahteven položaj, zato zmagujejo tisti, ki izzive premagujejo z drznostjo in pogumom. Letošnji SOF bo zato v znamenju prav teh, ki si upajo. O sporočilu slogana smo povprašali znane obraze slovenskega oglaševanja.
parallax layerparallax layer
parallax layerparallax layer

Praznik komunikacijske stroke

Izjemno pomemben je, ker se srečamo oglaševalci, oglaševalske agencije in mediji. Odpiramo teme, ki nas žulijo, in obenem naredimo pregled tega, kaj se je v preteklem letu izjemnega zgodilo. Špela Levičnik Oblak
SOF organizira Slovenska oglaševalska zbornica (SOZ), ki skrbi za ter varuje pravice oglaševalcev, agencij in medijev. Tem je festival tudi namenjen, predsednica upravnega odbora SOZ Špela Levičnik Oblak pa ga imenuje kar “praznik komunikacijske stroke v Sloveniji”. SOZ tudi z vsakoletnim oglaševalskim festivalom skrbi za profesionalni in strokovni razvoj oglaševalske stroke, poudarja pa tudi svobodo oglaševalske govorice in pravico potrošnika do izbire.
parallax layerparallax layer

Oglaševanje je prodajanje kreativnosti, sanj, pričakovanj

Oglaševanje je prodajanje mehke snovi: kreativnosti, sanj, pričakovanj. Nečesa, česar se ne da meriti z metrom ali drugim merilom. Jure Apih
Korenine festivala segajo na začetek 70. let prejšnjega stoletja, ko so zasnovali jugoslovanski festival propagandnega filma. Med ustanovitelji je bil ena ključnih oseb Jure Apih, ki se tega obdobja spominja kot prelomnega za slovensko oglaševanje. Slovenija je bila namreč takrat dominantna oglaševalska sila ter je po besedah pionirja slovenskega oglaševanja “osvajala trge in blagovne znamke po vsem prostoru.” Jugoslovansko združenje propagandistov je nato festival selilo iz mesta v mesto. Oglaševalska srenja se je vračala tudi v Portorož, dokler se festival tam ni ustalil in postal ključen dogodek jugoslovanskega oglaševanja. Leta 1991 se je skupaj s Slovenijo osamosvojil tudi slovenski oglaševalski festival, takrat še pod imenom Slovenski marketinški dnevi, pozneje Zlati boben. V naslednjih letih je Zlati boben ohranil svoj mednarodni značaj, slovenski oglaševalski festival pa se je od njega ločil in se uveljavil kot SOF. Ta je, kot meni Jure Apih, še danes korektiv, ki opozarja na talente, trende in dobre prakse.
Brez agresivnega gospodarstva tudi dobrega oglaševanja ni
Oglaševanje se spreminja s časom, novimi mediji in trendi. In predvsem – prilagaja se spreminjajočim se razmeram na trgu. “Oglaševanje samo po sebi ne obstaja. Je orodje, ki ga gospodarstvo uporablja za obveščanje o svoji ponudbi,” pravi Jure Apih. Ko je gospodarstvo agresivno, ko osvaja nove trge, gradi nove blagovne znamke, potrebuje tudi ustrezno oglaševalsko podporo. “Ko se domače gospodarstvo brani pred tujimi blagovnimi znamkami, tudi oglaševanje ne more imeti drugačne podobe, kot jo ima,” meni kritičen opazovalec slovenskega oglaševanja. A vendarle je po njegovem mnenju SOF pomemben tudi zato, ker ključne akterje – oglaševalce in gospodarstvenike – usmerja v pogumne, sodobne rešitve.
parallax layerparallax layer
Najpomembnejša nagrada je, ko ti stroka prizna, da si dober. Kadar ti kolegi, tekmeci rečejo: 'Bravo, klobuk dol pred tabo.' Jure Apih

SOF izobražuje in postavlja trende

SOF se trudimo postavljati ne samo kot festival oglaševalske stroke, ampak kot festival celega marketinga. Marja Feldin
Nujnost drznosti in poguma v slovenskem oglaševanju izpostavlja tudi predsednica letošnjega SOF Marja Feldin. S tem v mislih so organizatorji pripravili tudi program ter v Portorož povabili domače in tuje strokovnjake, ki bodo s svojimi zgodbami dokazovali, da se drznost obrestuje. Letos se jih bo na odru zvrstilo 38. SOF je po njenih besedah tudi priložnost, da stroka sama sebi postavi ogledalo, se pokaže in določa najboljše prakse, s tem pa tudi dviga standarde.
parallax layerparallax layer

Odgovorno oglaševanje ne omejuje kreativnosti

Kreativnost je vedno omejena sama s sabo oziroma z avtorjem, ki te vsebine producira. Roman Berčon
Pomembna naloga Slovenske oglaševalske zbornice je tudi postavljanje visokih oglaševalskih standardov in uveljavljanje etike v oglaševanju. Oboje je zapisano v Slovenskem oglaševalskem kodeksu, ki ga je soustvarjal tudi Roman Berčon, predsednik Oglaševalskega razsodišča. “Kodeks pove, kako odgovorno oglaševati,” meni Berčon, a opozarja, da je kreativna komponenta vedno omejena le z ustvarjalčevo domišljijo.
parallax layerparallax layer

Vsi radi tekmujemo in dobivamo nagrade

Prizadevamo si, da bi izpostavili najboljše, kar imamo v kreativnih komunikacijah. Tanja Mezga
“SOF se je pravzaprav začel s tekmo. Vsi radi tekmujemo, vsi tudi radi dobivamo nagrade,” je o najstarejši tekmi v slovenskem oglaševanju povedala predsednica sveta tekmovalnega programa Tanja Mezga. Z leti so se tekmovalne skupine prilagajale trendom. Letos bo tekmovalnih kategorij 12, kreativno bero preteklega leta pa bo ocenjevala 11-članska žirija. Tej se bodo pri ocenjevanju celostnih oglaševalskih akcij v drugem krogu pridružili še trije člani. Na festivalu podelijo velike nagrade in zlata priznanja SOF, ob bok najuspešnejšim slovenskim kreativcem pa se vsako leto postavita tudi najbolj perspektivna mlada kreativca.
parallax layerparallax layer

Vstopnica v svet za mlade kreativce

SOF se mi zdi zelo zanimiva priložnost, ker lahko mladi tekmujejo med seboj in na neki način dokažejo svojo kreativnost. Drago Mlakar
Zakaj je sodelovanje na tovrstnih festivalih pomembno za mlade kreativce, ve tekstopisec Drago Mlakar, ki je s kolegom Luko Bajsom slavil na Eurobestu 2014. Tovrstna tekmovanja se mu zdijo dobra priložnost za dokazovanje, a mlade opozarja, da se šele v tujini srečaš z vso svetovno konkurenco. Vstopnico v svet pa lahko dobijo na SOF.
parallax layerparallax layer

Agencija leta je tista s svežimi idejami

Tisto, kar lahko agenciji pomeni največ, je zagotovo naziv agencije leta. Zoran Gabrijan
Zoran Gabrijan je kreativni direktor agencije Futura DDB, ki si je na SOF kar desetkrat prislužila naziv agencije leta. Ta nagrada nagrajuje dobro delo oglaševalske agencije vse leto, opozarja pa tudi na sveže ideje in drugačne pristope pripovedovanja zgodb.
parallax layerparallax layer

Oglaševalec leta je podjetje, ki se predstavi učinkovito in kreativno

Oglaševanje je del celovitega marketinškega spleta, ki prispeva k uspešnosti izdelka ali storitve in posledično k uresničevanju zastavljenih poslovnih ciljev podjetja. Niko Kušar
Od leta 1993 na festivalu podeljujejo tudi nagrado za oglaševalca leta. Stanovsko priznanje dobi podjetje, ki je v preteklem letu najbolj učinkovito in kreativno predstavilo svoje izdelke in storitve. Z znamko Mobitel si je naziv oglaševalca leta večkrat prislužil Telekom Slovenije. Niko Kušar, vodja službe za komuniciranje pri tem podjetju, pravi, da naziv oglaševalec leta pomeni “potrditev uspešnega dela v preteklem letu, uspešnih komunikacijskih platform in zastavljenih ciljev”.
parallax layerparallax layer

Domača oglaševalska bera proti mednarodni

SOF je vsekakor, ne glede na velikost, enako pomemben, kot so preostali festivali pomembni za razvoj stroke … Toni Tomašek
Kakšna je slovenska oglaševalska bera v primerjavi z mednarodno, dobro ve kreativni direktor agencije Publicis Toni Tomašek, član letošnje žirije SOF in reden žirant tujih festivalov. Opozarja, da v Sloveniji ni veliko velikopoteznih produkcijskih kampanj, saj je naš trg izrazito majhen, takšni pa so tudi proračuni. A tudi brez tega nam vsako leto uspevajo tudi kakovostne kampanje in ideje.
parallax layerparallax layer

Svet brez oglaševanja bi bil čudovit, a …

Mlade kreativce rad primerjam z vedrom petard s kratko vžigalno vrvico. Se pravi neke vrste eksplozivnost, nenavadnost, drugačnost, odbitost … Aljoša Bagola
Največkrat nagrajeni kreativec na SOF Aljoša Bagola festival označuje za pospeševalnik kreativnosti, karier ter dobrega odnosa med podjetji in agencijami. Tudi zanj je SOF pomenil odskočno desko v oglaševalski svet. Si sploh predstavljamo svet brez oglasov? “Mislim, da bi bil svet brez oglaševanja čudovit,” pravi Bagola in dodaja, da to v dobi kapitalizma, ki smo ga sprejeli, ni mogoče. Ob tem izpostavi razliko med pospeševanjem prodaje in kreativnim oglaševanjem. Drugo ima po njegovih besedah močno čustveno komponento, klasično zgodbo, ki se nas dotakne.
parallax layerparallax layer

Morje, sonce in zabava

Med predavanji in navdihujočimi predstavitvami pa se najde čas tudi za druženje na zabavah, po katerih SOF še posebej slovi. K temu najbrž veliko pripomorejo tudi portoroška kulisa, vonj morja in prvi vztrajnejši sončni žarki. Kako se zabavajo kreativci, si oglejte v spodnjem videu. Ste med njimi tudi vi?
parallax layerparallax layer

Doživite še druge vrhunske #Zgodbe na Planet Siol.net

Avtorji:

Avtorici: Maja Fister in Katja Nared
Fotografija: Matej Leskovšek, Matjaž Tavčar, Mitja Ličar, Bojan Šverko
Video: Igor Djilas, David Lotrič